Soldatii de zinc
21,00 RON
-70%
PRP: 69,99 RON
Cel mai mic preț din ultimele 30 zile
- În stoc la litera.ro
- Vândut de litera.ro
- Comandă direct la magazin
Comandă online
Economisești 48,99 RON -70%
- 6 persoane urmăresc acest produs
- Comandat de 54 ori în ultimele 7 zile
- Produs 100% original
Soldatii de zinc
21,00 RON
In 1989, Svetlana Aleksievici a indraznit sa incalce unul dintre ultimele mari tabuuri ale imperiului sovietic: mitul razboiului din Afganistan, al soldatului „internationalist“ care ajuta un popor inapoiat sa construiasca socialismul. Intre 1979 si 1989, un milion de militari sovietici au trecut prin Afganistan, provocand aici distrugeri uriase si ramanand ei insisi marcati de experienta unui conflict nerecunoscut oficial. Mortii erau trimisi inapoi in URSS in sicrie sigilate de zinc, in timp ce, intorsi in patrie, mare parte din supravietuitori nu s-au putut reintegra si au devenit, in ochii altora, niste criminali. Soldatii de zinc prezinta marturiile emotionante ale unor participanti la razboi – soldati, ofiteri, asistente medicale – si ale unor mame care si-au pierdut copiii in Afganistan, intr-o carte socanta prin onestitatea ei brutala. Este o reconstituire tulburatoare si de neuitat a realitatii si absurditatii razboiului. „Cu un stil si o pasiune singulare, adoptand o viziune tragica sustinuta de inteligenta politica, Aleksievici prezinta acest razboi ca pe o experienta omniprezenta si profund personala...“ The New Yorker
Încă nu există recenzii pentru acest produs.
Lasă o recenzie
Istoric preț
Cel mai mic preț din ultimele 30 de zile: 21,00 RON (conform OG 58/2022)
Evoluție 90 zile:
Max: 45,49
Min: 21,00
Ultimul an
RON
Pe perioada zilelor fără schimbare, prețul rămâne identic cu ultima înregistrare.
Întrebări frecvente
Ce ediție primesc dacă comand Soldatii de zinc?
Exact cea descrisă în fișa produsului de la librăria litera.ro: acolo sunt specificate tipul copertei (broșată sau cartonată), numărul de pagini, anul ediției, ISBN-ul și — la traduceri — traducătorul. Soldatii de zinc se livrează în ediția afișată, nu în alta. Dacă vânezi o ediție anume dintr-un titlu cu istorie lungă, confruntă ISBN-ul din fișă cu cel căutat: e amprenta unică a ediției.
Cât costă exemplarul Soldatii de zinc?
21.00 RON cu TVA — prețul cerut acum de librăria parteneră litera.ro, preluat automat din feedul ei. Transportul se calculează la checkout și dispare peste pragul de gratuitate al librăriei; la cărți pragul se atinge din două-trei titluri, așa că lista de lecturi grupată într-o singură comandă e cea mai veche economie a cititorului. Prețul afișat la noi e mereu cel din librărie.
Cum plătesc cartea Soldatii de zinc?
Pe site-ul librăriei litera.ro, la pasul de plată: card bancar prin procesator securizat sau ramburs la curier — iar unele librării acceptă și vouchere culturale ori carduri cadou proprii. LibrariaVerona.ro stă deoparte de tranzacție: nu îți procesăm plata și nu îți vedem datele. Treaba noastră s-a încheiat când ai găsit cel mai bun preț pentru titlul dorit.
Pot returna Soldatii de zinc dacă mă răzgândesc?
Da — cărțile se bucură de dreptul general de retur: 14 zile calendaristice de la primire, fără justificare (OUG 34/2014), cu exemplarul în starea în care l-ai primit — nefoiletat până la uzură, fără colțuri îndoite sau însemnări. Excepția clasică a domeniului: produsele audio/video sau software sigilate, odată desigilate, nu se mai returnează. Procedura exactă e în politica librăriei litera.ro.
În cât timp îmi sosește Soldatii de zinc?
Librăria litera.ro predă coletul curierului de regulă în 24-48 de ore pentru titlurile pe stoc, iar livrarea durează încă 1-3 zile lucrătoare. Cărțile călătoresc bine ambalate, cu colțurile protejate. Atenție la mențiunea „la comandă" sau „în curs de reeditare" din fișa cărții — acolo termenul crește. Pentru cadouri cu dată fixă, comandă cu o săptămână înainte.
Ce fac dacă Soldatii de zinc sosește cu pagini lipsă sau defecte de tipar?
Defectele de tipar și legătorie — pagini lipsă, duble sau inversate, copertă dezlipită, tipar ilizibil — se rezolvă de librăria litera.ro prin garanția legală de conformitate (Legea 449/2003 + OUG 140/2021): primești exemplar nou sau banii înapoi. Fotografiază defectul, păstrează factura din colet și scrie librăriei. Exemplarele cu defecte de fabricație se înlocuiesc fără discuții — e practica veche a domeniului.
Mai e Soldatii de zinc în stoc la librărie?
Feedul librăriei litera.ro raportează acum: în stoc — actualizat automat, la fiecare sincronizare. Lumea cărții are propriul ritm al rarității: tirajele se epuizează, iar reeditarea poate întârzia ani sau nu mai vine deloc. Un titlu căutat, aflat pe stoc la preț bun, se cumpără când îl vezi — cărțile așteptate prea mult devin anticariat.
De ce cumpăr Soldatii de zinc de la litera.ro și nu direct de aici?
Pentru că LibrariaVerona.ro e catalogul de bibliotecă, nu casieria: indexăm rafturile librăriilor partenere ca să găsești orice titlu cu o singură căutare și să vezi cine îl vinde mai ieftin. Exemplarul tău de Soldatii de zinc stă în depozitul librăriei litera.ro — acolo comanzi, plătești și primești factura cu drepturile tale de cumpărător. La neconcordanțe între noi și librărie, fișa librăriei decide.
Aștept o reducere la Soldatii de zinc sau îl iau acum?
Socoteala cititorului: prețul de 21.00 RON (sincronizat automat cu feedul litera.ro) poate scădea la următorul târg de carte sau de Black Friday — dar tirajul poate și dispărea până atunci. Bestsellerurile în tiraje mari suportă așteptarea; edițiile speciale și titlurile mai vechi, nu. Orice reducere aplicată de librărie apare aici instant, deci pagina cărții merită un semn de carte.
Cum păstrez Soldatii de zinc în stare bună ani la rând?
Ca orice bibliotecă respectabilă: raft ferit de soare direct (cotoarele se decolorează iremediabil), încăpere uscată — umezeala ondulează paginile și cheamă mucegaiul — și poziție verticală, cu cărți de statură apropiată alături. Semne de carte în loc de colțuri îndoite, mâini curate în loc de pete de cafea. O carte îngrijită supraviețuiește generațiilor; Soldatii de zinc nu face excepție.
Alte produse de la litera.ro
Popular
Fără imagine
-40%
Popular
Fără imagine
-60%
Popular
Fără imagine
-60%
Popular
Fără imagine
Popular
Fără imagine
-50%
Popular
Fără imagine
-15%
Popular
Fără imagine
Popular
Fără imagine
Popular
Fără imagine
-35%
Fără imagine
-38%
Popular
Fără imagine
Fără imagine
Produse similare
Popular
Fără imagine
Popular
Fără imagine
-5%
Popular
Fără imagine
Popular
Fără imagine
Fără imagine
Fără imagine
Fără imagine
Fără imagine
Fără imagine
-25%
Fără imagine
-5%
Fără imagine
Fără imagine