Sari la conținut
Black Friday 2026 · 6 noiembrie: vezi cele mai mari reduceri
LibrariaVerona.ro

Brand Romania. Marea evadare dintre Miorita si Dracula

47,92 RON -20%

PRP: 59,90 RON

Cel mai mic preț din ultimele 30 zile

  • În stoc la librex.ro
  • Vândut de librex.ro
  • Comandă direct la magazin
Vezi oferta la librex.ro

Economisești 11,98 RON -20%

  • 4 persoane urmăresc acest produs
  • Comandat de 9 ori în ultimele 7 zile
  • Produs 100% original

Brand Romania. Marea evadare dintre Miorita si Dracula

47,92 RON
Cumpără
Brand Romania de Bogdan Brinzas este o lucrare care imbina cercetarea academica riguroasa cu experienta practica a unuia dintre pionierii brandingului in Romania. Pornind de la teza sa de doctorat, autorul deschide o discutie necesara despre identitatea nationala si despre felul in care aceasta poate fi transpusa intr-un brand de tara coerent si credibil. Premisa de la care a plecat autorul a fost o idee fixa, perpetuata in timp: Romania are nevoie de un brand conturat. De ce oare? Simplu, ca sa faca bani, utilizandu-si resursele aflate la indemana, sa ridice nivelul de trai al cetatenilor si sa creasca organic o reputatie pozitiva in peisajul international economic, politic, social si cultural. Pe parcurs, din aceasta idee s-au desprins urmatoarele: nevoia de autenticitate si renuntarea la formele fara fond. Cartea ofera o radiografie lucida a realitatilor romanesti: de la resursele naturale si culturale exceptionale, la vulnerabilitatile institutionale si sociale care ne-au impiedicat sa conturam pana acum o imagine clara pe scena internationala. In loc sa propuna solutii facile, Brinzas construieste o argumentatie solida despre ceea ce inseamna autenticitate, consistenta si strategie pe termen lung. Un concept central al lucrarii este cel de filoane identitare - acele resurse istorice, culturale si simbolice care definesc felul de a fi roman si care pot sta la baza unui brand durabil. Analiza este completata de comparatii internationale, de studii de caz si de propuneri concrete, cu accent pe rolul turismului si al culturii ca vectori principali de imagine. Scris intr-un stil accesibil, dar ferm ancorat in metodologie si teorie, volumul se adreseaza atat specialistilor in comunicare, branding si politici culturale, cat si cititorilor preocupati de viitorul Romaniei. Brand Romania nu este doar un eseu despre imagine, ci o invitatie la reflectie si actiune: cum ne vedem noi insine si cum dorim sa fim vazuti de ceilalti. Prin combinatia de analiza si viziune, cartea se impune ca o referinta pentru oricine crede ca imaginea unei tari nu se improvizeaza, ci se construieste cu rabdare, luciditate si incredere in propriile resurse. Concluzia de baza a autorului nu este foarte magulitoare pentru natura societatii romanesti contemporane: niciun demers real in directia conturarii unui brand nu este posibil daca Romania nu renunta definitiv la doua tare, le spun eu, care la noi se propaga istoric. Prima tara de depasit este trecerea de la o societate extractiva la o societate incluziva, deoarece societatile extractive sunt inchise, promoveaza doar interesele unor cercuri inchise si nu permit inovatia, dezvoltarea, implementarea de idei noi, modernizarea [...]; a doua tara care trebuie depasita, renuntarea cu orice pret la formele fara fond [...]. Chiar daca intensitatea si formele de manifestare ale acestor tare sunt intens discutate si chiar daca nu s-a cazut de acord asupra unui punct de vedere dominant, autorul trage un semnal de alarma si ne arata ca, pentru un brand de tara viabil, intreaga societate romaneasca trebuie sa se primeneasca, sa se adapteze, sa se schimbe in functie de lumea inconjuratoare. Suntem in mare parte de acord, sub rezerva ca acele filoane identitare nu trebuie si nu pot fi lasate sa se topeasca sub ritmul si exigentele modernizarii. Autorul este, de fapt, un pionier al domeniului si ne atrage atentia asupra unor importante chestiuni teoretice care presupun faurirea unui brand de tara. - Acad. Prof. Dr. Ioan-Aurel Pop Am trait prea multe campanii de imagine ale Romaniei - scurte, fara substanta, mereu surprinzatoare, dar lipsite de fond si reduse la simple exercitii tactice. Cartea lui Bogdan Brinzas este o gura de aer proaspat: o analiza lucida si onesta a greselilor trecutului, dar si o viziune limpede pentru viitor. Romania nu are nevoie de artificii, ci de autenticitate, consecventa si curajul de a-si asuma cine este cu adevarat. Brand Romania este atat o oglinda a realitatii noastre, cat si un ghid solid pentru oricine gandeste serios la constructia unui brand de tara. - Stefan Iordache, COO Publicis Groupe Romania Am bucuria sa va recomand cea mai pragmatica si completa carte de branding de tara scrisa pana acum. Pornind de la filoanele identitare ale Romaniei, Bogdan Brinzas identifica doua directiii majore: trecerea de la o societate extractiva (care promoveaza interesele unor cercuri restranse), la o societate incluziva si renuntarea la formele fara fond. O carte recomandata atat profesionistilor din industrie cat si politicienilor. - Corneliu Vilsan, consultant de business si autor al cartii Phronesis Marketing

Încă nu există recenzii pentru acest produs.

Lasă o recenzie

Istoric preț

Cel mai mic preț din ultimele 30 de zile: 47,92 RON (conform OG 58/2022)

Ultimul an

47,92 47,92 47,92 oct. 2025 dec. 2025 feb. 2026 apr. 2026 iun. 2026 aug. 2026 oct. 2026
RON
Pe perioada zilelor fără schimbare, prețul rămâne identic cu ultima înregistrare.

Întrebări frecvente

Ce ediție primesc dacă comand Brand Romania. Marea evadare dintre Miorita si Dracula?
Exact cea descrisă în fișa produsului de la librăria librex.ro: acolo sunt specificate tipul copertei (broșată sau cartonată), numărul de pagini, anul ediției, ISBN-ul și — la traduceri — traducătorul. Brand Romania. Marea evadare dintre Miorita si Dracula se livrează în ediția afișată, nu în alta. Dacă vânezi o ediție anume dintr-un titlu cu istorie lungă, confruntă ISBN-ul din fișă cu cel căutat: e amprenta unică a ediției.
Cât costă exemplarul Brand Romania. Marea evadare dintre Miorita si Dracula?
47.92 RON cu TVA — prețul cerut acum de librăria parteneră librex.ro, preluat automat din feedul ei. Transportul se calculează la checkout și dispare peste pragul de gratuitate al librăriei; la cărți pragul se atinge din două-trei titluri, așa că lista de lecturi grupată într-o singură comandă e cea mai veche economie a cititorului. Prețul afișat la noi e mereu cel din librărie.
Cum plătesc cartea Brand Romania. Marea evadare dintre Miorita si Dracula?
Pe site-ul librăriei librex.ro, la pasul de plată: card bancar prin procesator securizat sau ramburs la curier — iar unele librării acceptă și vouchere culturale ori carduri cadou proprii. LibrariaVerona.ro stă deoparte de tranzacție: nu îți procesăm plata și nu îți vedem datele. Treaba noastră s-a încheiat când ai găsit cel mai bun preț pentru titlul dorit.
Pot returna Brand Romania. Marea evadare dintre Miorita si Dracula dacă mă răzgândesc?
Da — cărțile se bucură de dreptul general de retur: 14 zile calendaristice de la primire, fără justificare (OUG 34/2014), cu exemplarul în starea în care l-ai primit — nefoiletat până la uzură, fără colțuri îndoite sau însemnări. Excepția clasică a domeniului: produsele audio/video sau software sigilate, odată desigilate, nu se mai returnează. Procedura exactă e în politica librăriei librex.ro.
În cât timp îmi sosește Brand Romania. Marea evadare dintre Miorita si Dracula?
Librăria librex.ro predă coletul curierului de regulă în 24-48 de ore pentru titlurile pe stoc, iar livrarea durează încă 1-3 zile lucrătoare. Cărțile călătoresc bine ambalate, cu colțurile protejate. Atenție la mențiunea „la comandă" sau „în curs de reeditare" din fișa cărții — acolo termenul crește. Pentru cadouri cu dată fixă, comandă cu o săptămână înainte.
Ce fac dacă Brand Romania. Marea evadare dintre Miorita si Dracula sosește cu pagini lipsă sau defecte de tipar?
Defectele de tipar și legătorie — pagini lipsă, duble sau inversate, copertă dezlipită, tipar ilizibil — se rezolvă de librăria librex.ro prin garanția legală de conformitate (Legea 449/2003 + OUG 140/2021): primești exemplar nou sau banii înapoi. Fotografiază defectul, păstrează factura din colet și scrie librăriei. Exemplarele cu defecte de fabricație se înlocuiesc fără discuții — e practica veche a domeniului.
Mai e Brand Romania. Marea evadare dintre Miorita si Dracula în stoc la librărie?
Feedul librăriei librex.ro raportează acum: în stoc — actualizat automat, la fiecare sincronizare. Lumea cărții are propriul ritm al rarității: tirajele se epuizează, iar reeditarea poate întârzia ani sau nu mai vine deloc. Un titlu căutat, aflat pe stoc la preț bun, se cumpără când îl vezi — cărțile așteptate prea mult devin anticariat.
De ce cumpăr Brand Romania. Marea evadare dintre Miorita si Dracula de la librex.ro și nu direct de aici?
Pentru că LibrariaVerona.ro e catalogul de bibliotecă, nu casieria: indexăm rafturile librăriilor partenere ca să găsești orice titlu cu o singură căutare și să vezi cine îl vinde mai ieftin. Exemplarul tău de Brand Romania. Marea evadare dintre Miorita si Dracula stă în depozitul librăriei librex.ro — acolo comanzi, plătești și primești factura cu drepturile tale de cumpărător. La neconcordanțe între noi și librărie, fișa librăriei decide.
Aștept o reducere la Brand Romania. Marea evadare dintre Miorita si Dracula sau îl iau acum?
Socoteala cititorului: prețul de 47.92 RON (sincronizat automat cu feedul librex.ro) poate scădea la următorul târg de carte sau de Black Friday — dar tirajul poate și dispărea până atunci. Bestsellerurile în tiraje mari suportă așteptarea; edițiile speciale și titlurile mai vechi, nu. Orice reducere aplicată de librărie apare aici instant, deci pagina cărții merită un semn de carte.
Cum păstrez Brand Romania. Marea evadare dintre Miorita si Dracula în stare bună ani la rând?
Ca orice bibliotecă respectabilă: raft ferit de soare direct (cotoarele se decolorează iremediabil), încăpere uscată — umezeala ondulează paginile și cheamă mucegaiul — și poziție verticală, cu cărți de statură apropiată alături. Semne de carte în loc de colțuri îndoite, mâini curate în loc de pete de cafea. O carte îngrijită supraviețuiește generațiilor; Brand Romania. Marea evadare dintre Miorita si Dracula nu face excepție.

Alte produse de la librex.ro

Produse similare

Ți-au plăcut aceste produse?

Cookies și confidențialitate

Folosim cookies și tehnologii similare pentru a oferi o experiență optimă, a măsura traficul și a personaliza conținutul. Poți accepta tot, refuza tot, sau alege ce permiți. Detalii

Setări cookies