Sari la conținut
Black Friday 2026 · 6 noiembrie: vezi cele mai mari reduceri
LibrariaVerona.ro

Aion. Contribuţii la simbolistica Sinelui - Opere Complete, vol. 9

85,00 RON

Cel mai mic preț din ultimele 30 zile

  • În stoc la librex.ro
  • Vândut de librex.ro
  • Comandă direct la magazin
  • 4 persoane urmăresc acest produs
  • Comandat de 29 ori în ultimele 7 zile
  • Produs 100% original

Aion. Contribuţii la simbolistica Sinelui - Opere Complete, vol. 9

85,00 RON
Cumpără

Mi s-a solicitat de atatea ori cu insistenta de catre publicul meu cititor sa dezbat relatia dintre figura traditionala a lui Cristos si simbolurile naturale ale entitatii, adica ale Sinelui, incat m-am decis in cele din urma sa ma indeletnicesc cu aceasta sarcina. [...] Cred si ca stiu ce responsabilitate imi asum atunci cand, continuand intr-o oarecare masura procesul istoric de receptare, adaug numeroaselor amplificari simbolice ale figurii lui Cristos o alta, psihologica, sau chiar -- asa cum ar putea sa para -- cand reduc simbolul lui Cristos la o imagine psihica a totalitatii. Insa il rog pe cititorul meu sa nu uite ca nu emit profesiuni de credinta si nici nu compun scrieri cu tendinta, ci reflectez cum am putea sesiza unele lucruri din perspectiva constiintei moderne; si anume lucruri pe care le consider demne de a fi intelese si care se afla in mod evident in pericolul de a fi inghitite de haul incomprehensiunii si al uitarii; in sfarsit, lucruri a caror intelegere ar veni mult in ajutor dezorientarii ce caracterizeaza conceptia noastra despre lume, printr-o limpezire a fundalurilor si fundamentelor psihice. - C.G. Jung *** Arhetipul Sinelui (Selbst), care se refera la totalitatea integrata armonic a potentialitatilor psihice ale individului, un adevarat arhetip al arhetipurilor, a focalizat preocuparile lui Jung din ultimele decenii ale vietii sale creatoare. Volumul de fata, a carui prima editie a aparut in 1951, ii este consacrat in intregime. Realizarea Sinelui reprezinta scopul dezvoltarii fiecarui individ si presupune confruntarea cu contrariile si armonizarea lor, procesul de ajungere la Sine fiind denumit de Jung <>. Desi unul dintre simbolurile Sinelui este Dumnezeu, ceea ce ar putea sugera ideea ca inspiratia conceptului este teologica, psihanalistul elvetian insista ori de cate ori are ocazia asupra surselor sale empirice: psihiatrice, psihanalitice si culturale. - Vasile Dem. Zamfirescu Cum simbolurile sunt singura modalitate de legatura intre inconstientul colectiv si constient, este indispensabil sa li se povesteasca copiilor basme si legende, iar adultilor sa li se transmita cunostinte religioase; doar in felul acesta mesajul inconstientului poate fi integrat de catre constient. In caz contrar, energia inconstientului se investeste in continuturi constiente neinsemnate, accentuandu-le intensitatea pana la niveluri patologice. Astfel se nasc, dupa Jung, fobiile, obsesiile, idiosincrasiile, reprezentarile ipohondrice, perversitatile intelectuale. De aici importanta gandirii simbolice, vehicul al comunicarii cu lumea inconstienta din noi, in cadrul careia reprezentarile religioase ocupa o pozitie centrala. - Vasile Dem. Zamfirescu

Încă nu există recenzii pentru acest produs.

Lasă o recenzie

Istoric preț

Ultimul an

85,00 85,00 85,00 oct. 2025 dec. 2025 feb. 2026 apr. 2026 iun. 2026 aug. 2026 oct. 2026
RON
Pe perioada zilelor fără schimbare, prețul rămâne identic cu ultima înregistrare.

Întrebări frecvente

Ce ediție primesc dacă comand Aion. Contribuţii la simbolistica Sinelui - Opere Complete, vol. 9?
Exact cea descrisă în fișa produsului de la librăria librex.ro: acolo sunt specificate tipul copertei (broșată sau cartonată), numărul de pagini, anul ediției, ISBN-ul și — la traduceri — traducătorul. Aion. Contribuţii la simbolistica Sinelui - Opere Complete, vol. 9 se livrează în ediția afișată, nu în alta. Dacă vânezi o ediție anume dintr-un titlu cu istorie lungă, confruntă ISBN-ul din fișă cu cel căutat: e amprenta unică a ediției.
Cât costă exemplarul Aion. Contribuţii la simbolistica Sinelui - Opere Complete, vol. 9?
85.00 RON cu TVA — prețul cerut acum de librăria parteneră librex.ro, preluat automat din feedul ei. Transportul se calculează la checkout și dispare peste pragul de gratuitate al librăriei; la cărți pragul se atinge din două-trei titluri, așa că lista de lecturi grupată într-o singură comandă e cea mai veche economie a cititorului. Prețul afișat la noi e mereu cel din librărie.
Cum plătesc cartea Aion. Contribuţii la simbolistica Sinelui - Opere Complete, vol. 9?
Pe site-ul librăriei librex.ro, la pasul de plată: card bancar prin procesator securizat sau ramburs la curier — iar unele librării acceptă și vouchere culturale ori carduri cadou proprii. LibrariaVerona.ro stă deoparte de tranzacție: nu îți procesăm plata și nu îți vedem datele. Treaba noastră s-a încheiat când ai găsit cel mai bun preț pentru titlul dorit.
Pot returna Aion. Contribuţii la simbolistica Sinelui - Opere Complete, vol. 9 dacă mă răzgândesc?
Da — cărțile se bucură de dreptul general de retur: 14 zile calendaristice de la primire, fără justificare (OUG 34/2014), cu exemplarul în starea în care l-ai primit — nefoiletat până la uzură, fără colțuri îndoite sau însemnări. Excepția clasică a domeniului: produsele audio/video sau software sigilate, odată desigilate, nu se mai returnează. Procedura exactă e în politica librăriei librex.ro.
În cât timp îmi sosește Aion. Contribuţii la simbolistica Sinelui - Opere Complete, vol. 9?
Librăria librex.ro predă coletul curierului de regulă în 24-48 de ore pentru titlurile pe stoc, iar livrarea durează încă 1-3 zile lucrătoare. Cărțile călătoresc bine ambalate, cu colțurile protejate. Atenție la mențiunea „la comandă" sau „în curs de reeditare" din fișa cărții — acolo termenul crește. Pentru cadouri cu dată fixă, comandă cu o săptămână înainte.
Ce fac dacă Aion. Contribuţii la simbolistica Sinelui - Opere Complete, vol. 9 sosește cu pagini lipsă sau defecte de tipar?
Defectele de tipar și legătorie — pagini lipsă, duble sau inversate, copertă dezlipită, tipar ilizibil — se rezolvă de librăria librex.ro prin garanția legală de conformitate (Legea 449/2003 + OUG 140/2021): primești exemplar nou sau banii înapoi. Fotografiază defectul, păstrează factura din colet și scrie librăriei. Exemplarele cu defecte de fabricație se înlocuiesc fără discuții — e practica veche a domeniului.
Mai e Aion. Contribuţii la simbolistica Sinelui - Opere Complete, vol. 9 în stoc la librărie?
Feedul librăriei librex.ro raportează acum: în stoc — actualizat automat, la fiecare sincronizare. Lumea cărții are propriul ritm al rarității: tirajele se epuizează, iar reeditarea poate întârzia ani sau nu mai vine deloc. Un titlu căutat, aflat pe stoc la preț bun, se cumpără când îl vezi — cărțile așteptate prea mult devin anticariat.
De ce cumpăr Aion. Contribuţii la simbolistica Sinelui - Opere Complete, vol. 9 de la librex.ro și nu direct de aici?
Pentru că LibrariaVerona.ro e catalogul de bibliotecă, nu casieria: indexăm rafturile librăriilor partenere ca să găsești orice titlu cu o singură căutare și să vezi cine îl vinde mai ieftin. Exemplarul tău de Aion. Contribuţii la simbolistica Sinelui - Opere Complete, vol. 9 stă în depozitul librăriei librex.ro — acolo comanzi, plătești și primești factura cu drepturile tale de cumpărător. La neconcordanțe între noi și librărie, fișa librăriei decide.
Aștept o reducere la Aion. Contribuţii la simbolistica Sinelui - Opere Complete, vol. 9 sau îl iau acum?
Socoteala cititorului: prețul de 85.00 RON (sincronizat automat cu feedul librex.ro) poate scădea la următorul târg de carte sau de Black Friday — dar tirajul poate și dispărea până atunci. Bestsellerurile în tiraje mari suportă așteptarea; edițiile speciale și titlurile mai vechi, nu. Orice reducere aplicată de librărie apare aici instant, deci pagina cărții merită un semn de carte.
Cum păstrez Aion. Contribuţii la simbolistica Sinelui - Opere Complete, vol. 9 în stare bună ani la rând?
Ca orice bibliotecă respectabilă: raft ferit de soare direct (cotoarele se decolorează iremediabil), încăpere uscată — umezeala ondulează paginile și cheamă mucegaiul — și poziție verticală, cu cărți de statură apropiată alături. Semne de carte în loc de colțuri îndoite, mâini curate în loc de pete de cafea. O carte îngrijită supraviețuiește generațiilor; Aion. Contribuţii la simbolistica Sinelui - Opere Complete, vol. 9 nu face excepție.

Alte produse de la librex.ro

Produse similare

Cookies și confidențialitate

Folosim cookies și tehnologii similare pentru a oferi o experiență optimă, a măsura traficul și a personaliza conținutul. Poți accepta tot, refuza tot, sau alege ce permiți. Detalii

Setări cookies