Sari la conținut
Black Friday 2026 · 6 noiembrie: vezi cele mai mari reduceri
LibrariaVerona.ro

Babel sau Necesitatea violentei

59,92 RON -20%

PRP: 74,90 RON

Cel mai mic preț din ultimele 30 zile

  • În stoc la librex.ro
  • Vândut de librex.ro
  • Comandă direct la magazin
Cumpără acum

Economisești 14,98 RON -20%

  • 6 persoane urmăresc acest produs
  • Comandat de 25 ori în ultimele 7 zile
  • Produs 100% original

Babel sau Necesitatea violentei

59,92 RON
Cumpără
De la autoarea fenomenului literar Yellowface , R. F. Kuang , vine o poveste dark academia in care limbajul e tentatie, minciuna si forma suprema de putere. Traduttore, traditore: orice act de traducere este un act de tradare. 1828. Tanarul Robin Swift, orfan dupa o epidemie de holera in Canton, este adus la Londra de misteriosul profesor Lovell. Aici, ani la rand, studiaza latina, greaca veche si chineza, pregatindu-se pentru ziua in care va fi admis la prestigiosul Institut Regal de Traduceri al Universitatii Oxford - cunoscut sub numele de Babel. Babel este centrul mondial al traducerii si, mai important, al magiei. ,,Argintoria - arta de a manifesta sensul pierdut in traducere cu ajutorul unor drugi de argint fermecati - a facut ca Imperiul Britanic sa devina o forta de nezdruncinat la nivel mondial. Dar, pentru Robin, Oxfordul este mai mult decat o utopie dedicata cunoasterii. Ca baiat chinez crescut in Anglia, el ajunge sa inteleaga ca a sluji Babelul inseamna a-si trada patria. Si, pe masura ce studiile sale avanseaza, se trezeste prins intre Babel si Societatea Hermes, o organizatie secreta dedicata opririi expansiunii imperiale. Cand Marea Britanie vrea sa porneasca un razboi nedrept cu China, Robin trebuie sa faca o alegere ireversibila. Dar pot institutiile fi schimbate din interior sau orice revolutie cere, inevitabil, sange? ,,Absolut fenomenala. Una dintre cele mai stralucite si incisive carti pe care am avut placerea sa le citesc - nu doar o istorie alternativa fantastica, ci si o carte care apuca istoria coloniala si Revolutia Industriala, le intoarce pe toate fetele si le scutura pana la adevar. -- Shannon Chakraborty , autoarea bestsellerului Orasul de bronz ,,O opera construita cu maiestrie, emotionanta si tulburatoare pe rand, cu un final care darama ziduri. -- The Guardian ,,Ambitioasa si puternica, o carte care emana o profunda dragoste pentru limbaj si literatura... Dark academia asa cum ar trebui sa fie. -- Kirkus Reviews ,,Kuang s-a autodepasit. Babel este stralucitor, nemilos, sensibil, amplu si intim deopotriva; e si o scrisoare de dragoste, si o declaratie de razboi. Este o carte perfecta. -- Alix E. Harrow , autoarea bestsellerului Casa Starling

Încă nu există recenzii pentru acest produs.

Lasă o recenzie

Istoric preț

Cel mai mic preț din ultimele 30 de zile: 59,92 RON (conform OG 58/2022)

Ultimul an

59,92 59,92 59,92 oct. 2025 dec. 2025 feb. 2026 apr. 2026 iun. 2026 aug. 2026 oct. 2026
RON
Pe perioada zilelor fără schimbare, prețul rămâne identic cu ultima înregistrare.

Întrebări frecvente

Ce ediție primesc dacă comand Babel sau Necesitatea violentei?
Exact cea descrisă în fișa produsului de la librăria librex.ro: acolo sunt specificate tipul copertei (broșată sau cartonată), numărul de pagini, anul ediției, ISBN-ul și — la traduceri — traducătorul. Babel sau Necesitatea violentei se livrează în ediția afișată, nu în alta. Dacă vânezi o ediție anume dintr-un titlu cu istorie lungă, confruntă ISBN-ul din fișă cu cel căutat: e amprenta unică a ediției.
Cât costă exemplarul Babel sau Necesitatea violentei?
59.92 RON cu TVA — prețul cerut acum de librăria parteneră librex.ro, preluat automat din feedul ei. Transportul se calculează la checkout și dispare peste pragul de gratuitate al librăriei; la cărți pragul se atinge din două-trei titluri, așa că lista de lecturi grupată într-o singură comandă e cea mai veche economie a cititorului. Prețul afișat la noi e mereu cel din librărie.
Cum plătesc cartea Babel sau Necesitatea violentei?
Pe site-ul librăriei librex.ro, la pasul de plată: card bancar prin procesator securizat sau ramburs la curier — iar unele librării acceptă și vouchere culturale ori carduri cadou proprii. LibrariaVerona.ro stă deoparte de tranzacție: nu îți procesăm plata și nu îți vedem datele. Treaba noastră s-a încheiat când ai găsit cel mai bun preț pentru titlul dorit.
Pot returna Babel sau Necesitatea violentei dacă mă răzgândesc?
Da — cărțile se bucură de dreptul general de retur: 14 zile calendaristice de la primire, fără justificare (OUG 34/2014), cu exemplarul în starea în care l-ai primit — nefoiletat până la uzură, fără colțuri îndoite sau însemnări. Excepția clasică a domeniului: produsele audio/video sau software sigilate, odată desigilate, nu se mai returnează. Procedura exactă e în politica librăriei librex.ro.
În cât timp îmi sosește Babel sau Necesitatea violentei?
Librăria librex.ro predă coletul curierului de regulă în 24-48 de ore pentru titlurile pe stoc, iar livrarea durează încă 1-3 zile lucrătoare. Cărțile călătoresc bine ambalate, cu colțurile protejate. Atenție la mențiunea „la comandă" sau „în curs de reeditare" din fișa cărții — acolo termenul crește. Pentru cadouri cu dată fixă, comandă cu o săptămână înainte.
Ce fac dacă Babel sau Necesitatea violentei sosește cu pagini lipsă sau defecte de tipar?
Defectele de tipar și legătorie — pagini lipsă, duble sau inversate, copertă dezlipită, tipar ilizibil — se rezolvă de librăria librex.ro prin garanția legală de conformitate (Legea 449/2003 + OUG 140/2021): primești exemplar nou sau banii înapoi. Fotografiază defectul, păstrează factura din colet și scrie librăriei. Exemplarele cu defecte de fabricație se înlocuiesc fără discuții — e practica veche a domeniului.
Mai e Babel sau Necesitatea violentei în stoc la librărie?
Feedul librăriei librex.ro raportează acum: în stoc — actualizat automat, la fiecare sincronizare. Lumea cărții are propriul ritm al rarității: tirajele se epuizează, iar reeditarea poate întârzia ani sau nu mai vine deloc. Un titlu căutat, aflat pe stoc la preț bun, se cumpără când îl vezi — cărțile așteptate prea mult devin anticariat.
De ce cumpăr Babel sau Necesitatea violentei de la librex.ro și nu direct de aici?
Pentru că LibrariaVerona.ro e catalogul de bibliotecă, nu casieria: indexăm rafturile librăriilor partenere ca să găsești orice titlu cu o singură căutare și să vezi cine îl vinde mai ieftin. Exemplarul tău de Babel sau Necesitatea violentei stă în depozitul librăriei librex.ro — acolo comanzi, plătești și primești factura cu drepturile tale de cumpărător. La neconcordanțe între noi și librărie, fișa librăriei decide.
Aștept o reducere la Babel sau Necesitatea violentei sau îl iau acum?
Socoteala cititorului: prețul de 59.92 RON (sincronizat automat cu feedul librex.ro) poate scădea la următorul târg de carte sau de Black Friday — dar tirajul poate și dispărea până atunci. Bestsellerurile în tiraje mari suportă așteptarea; edițiile speciale și titlurile mai vechi, nu. Orice reducere aplicată de librărie apare aici instant, deci pagina cărții merită un semn de carte.
Cum păstrez Babel sau Necesitatea violentei în stare bună ani la rând?
Ca orice bibliotecă respectabilă: raft ferit de soare direct (cotoarele se decolorează iremediabil), încăpere uscată — umezeala ondulează paginile și cheamă mucegaiul — și poziție verticală, cu cărți de statură apropiată alături. Semne de carte în loc de colțuri îndoite, mâini curate în loc de pete de cafea. O carte îngrijită supraviețuiește generațiilor; Babel sau Necesitatea violentei nu face excepție.

Alte produse de la librex.ro

Produse similare

Cookies și confidențialitate

Folosim cookies și tehnologii similare pentru a oferi o experiență optimă, a măsura traficul și a personaliza conținutul. Poți accepta tot, refuza tot, sau alege ce permiți. Detalii

Setări cookies